Kodėl mes reiklūs...

Rankų darbo gaminiai

3/28/20242 min read

Kuo daugiau gaminių pasiuvame, numezgame, nuneriame, nupiname, suformuojame, tuo labiau jie tampa panašūs į profesionalų darbus. Tačiau, jie visgi turi vieną skirtumą - yra tvarūs, nepakartojami ir vargu bau, ar tokį pat pavyks pagaminti antrą. Mes mokomės kas kartą kurdami vis sudėtingesnį daiktą.
Tikslas būti kitokiais pasiektas, bet iki mūsų vizijos - gamta be tekstilės atliekų - dar toli. Statistiniai duomenys rodo, kad pasaulyje perdirbama tik 1% tekstilės, kaip antrinės žaliavos. Grįžkime prie to, ką šiandien kuriame tvaraus.

Išties stengiamės rasti viduriuką, jei tenka siūti pagal tam tikrus rūbų dydžius, tačiau "one-size" pagaminti nepavyks, kad ir kaip stegsimės. Mūsų gaminiai gaminami iš antrinių žaliavų jau turi savo formą: medžiagos, kurias naudojame yra standžios. Jos per ilgą savo pirminio gyvenimo procesą, veikiamos pašalinių faktorių (skalbimo priemonių, džiovinimo, lyginimo, garinimo, itin aukštos lydymo temperatūros ir pan.), praranda elastingumą. Dėl šios priežasties antrinė žaliava yra patvaresnė.

Gyventojų, kurie pas mus užsisako tam tikrus mūsų gaminius, prašome tam tikrų išmatavimų. Prašome ne todėl, kad kitaip nemokame siūti, bet prašome dėl to, kad gaminys nebūtų per mažas.

Suirzę užsakovai dažnai nurodo dydžius raidėmis (L, M, XL, S ir pan.) arba skaičiais (42, 38, 50 ir pan.). Tai iš tiesų nieko nesako. Pavyzdžiui, moteriškas dydis L= 42 atitinka krūtinės apimtį nuo 98 cm iki 102 cm, liemens apmitį nuo 76 cm iki 80 cm, klubų apimtį nuo 104 cm iki 108 cm. Vyriškas L= 50 dydis visai kitoks: krūtinės apimtis nuo 97 cm iki 100 cm, liemens apimtis nuo 84 cm iki 88 cm. Apie vaikų dydžius jau net nekalbame.

Kas nutinka, kai nurodote netikslų dydį? Pasiūtą gaminį tenka taisyti arba siūti iš naujo. Gaminio kelias iki jūsų namų durų prailgėja maždaug 2 kartus ir pabrangsta dvigubai. Pavyzdžiui, jei džinsinei suaugusių prijuostei pasiūti reikia iki 3 darbo dienų su medžiagos paruošimu (7 eur), tai ją taisant reikia dar 2 dienų (+ 3 eur.). Tačiau kartais būna taip, kad pataisyti neįmanoma, tuomet vėl siuvama iš naujo: prisideda dar 3 darbo dienos (14 eur).