Ligonis visam gyvenimui

Patyriminis pokalbis su ugdymo mokyklos ,,Įgūdžių laboratorija" ekspertu

5/7/20241 min skaitymo

Gegužės 7 dieną, Mažeikių rajone mūsų kvietimu į organizuojamą kas mėnesinį įvairių organizacijų susitikimą ,,Pietūs su NVO", atvyko Darius Tolušis, neformalaus švietimo atstovas. Susitikimo tema šį kartą buvo - priklausomybės. Jei organizacija dirba su žmonėmis, ši tema tikrai yra aktuali. Priklausomybių spektras labai platus: rūkomieji ir kitokio tipo narkotikai, alkoholis, lošimai ir t.t. Jei savo šeimoje neturime tokios skaudžos patirties, tai nereiškia, kad mums nebūtina suprasti, kas, kur ir kaip vyksta. O labiausiai mums visiems privalėtų rūpėti - kaip į tai neisivelti arba kaip padėti išsikapstyti - kur nukreipti? Faktas vienas, kad jeigu žmogus pats neieškos pagalbos, vargu bau kas jam gali padėti. Čia labai svarbus namiškių ir artimųjų susikaupimas-pasiryžimas ir atsitraukimas-pasitraukimas-atstūmimas į priklausomybę iki kaklo įklimpusio žmogaus (kalbame apie suaugusį asmenį nuo 18 m.). Kaip pasakojo Darius, dauguma artimųjų daro meškos paslaugą laiku neatsitraukdami ir vis kuo nors bandydami pagelbėti įklimpusiam iki ausų. Pašnekovas tvirtina, kad į priklausomybes įklimpęs žmogus privalo pats rinktis savo kelią, kad ir kaip mums keistai atrodytų. Žmogus, įklimpęs į tokį liūną, visam gyvenimui yra ligonis, kuris privalo kontroliuoti savo mąstymą, pasirinkimus, stipriai koreguoti savo gyvenimo būdą, užsiėmimus, laisvalaikį. Visada išlieka reali galimybė atkristi.

Šiuolaikinėje visuomenėje - jaunimas ir sunkumus patiriantys gyventojai yra silpniausia mūsų visų grandis. Juos lengviausia suvilioti lengvais pinigais, ,,patikimais" artimo rato pasakojimais, skalsiai atrodančiais saldumynais ir pan. O įvairiose uždarose pasilinksminimosi vietose narkotikų prieinamumas ypač lengvas. Artimiausias taškas įklampinti jaunimą - įvairios ugdymo įstaigos ir jų prieigos. Nespjaukite, sakydami, kad jūsų žinoma mokykla be nuodėmės. Siūlytume vertinti atsargiai. Slepiama realybė dažnai būna kitokia.

Pritraukiantys patyriminiai Dariaus pasakojimai apie labai plonas gyvenimo linijas, egzistencinius klausimus nepaliko abejingų. Įvairių organizacijų atstovai ir studentai reaguodami į pasakojimus, dalinosi mintimis iš savo kasdieninio sunkaus darbo suvokimų.

Tiems, kas turi klausimų ar nori bendradarbiauti, susisiekite su Įgūdžių laboratorija: integracija@zmogui.lt +37064190926 ir +37067140877 (Antalieptė, Zarasų r.)